Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Na Lazy
Na Lazy

Na Lazy Zabezpečil som si nejaké nové veci do výbavy. „Lieháč“, „Drievkáč“ a chel som znova skúsiť VBL. Bolo už načase odskúša [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Partizánskym chodníčkom
Partizánskym chodníčkom

Partizánskym chodníčkom Horko-ťažko som dal na seba pršiplášť a vyšiel som do dažďa. Javornícka poľana je v smere od chaty Fricka taká [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Poloniny, Lupkowský tunel

Predchádzajúce časti:


Vstal som o siedmej, Poliaci drichmali a nevyzerali na to, že by chceli vstávať, tak som ich v tom nechal. Mal som pár minút na hygienu, zbalenie a o pol hodinu som už bol dole a raňajkoval som. Výdatné raňajky. Pripravil mi ich Wujtko z vajec slaninky, klobásky chleba a masla, s dobrým čajom.

Raňajky v Balnici

Kým som raňajkoval, Wujtek mi niekam zmizol. Už som, bol pripravený a nechcel som odchádzať bez rozlúčky. Snoril som okolo domu nazeral za roh, či si ho niekde nevšimnem. Zahliadol som ho cez sieťku proti hmyzu ako žehlí posteľnú bielizeň.

Wujtku, dzekujem barzo šumne. Maj sa.“ - snažil som sa napodobniť poľštinu.

Odchádzam z Balnice, Poloniny  Slnečné ráno na ceste z Balnice k Lupkowskému sedlu, Poloniny

Tak skončilo moje príjemné poobedie a noc v Balnici. Teraz ma čakala cesta k Lupkowskému tunelu a možno aj ďalej.

Na ceste k Lupkowskému tunelu

V pláne som mal, že prespím niekde pri tuneli, buď hore alebo dole pri trati a zajtra pôjdem domov. Čakalo ma dobrých 20 kilometrov. Všetko sa nakoniec vyvinulo ináč a tých kilometrov bolo o niečo viac. Ale zasa predbieham.

Cez Rydyšovú, Kýčerský grúň, Vrch nad Lazom k Vysokému grúňu

Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty, logoOpustil som Národný park Poloniny a prešiel som do Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Kopceneboli také vysoké, ale chodníky na kopce boli rovnako strmé, dlhé a aj rovné.

Les sa zmenil. Bol o niečo redší, sem tam sa objavili aj nejaké jedle. Teplo bolo tak akurát, aby som sa spotil, ale neprehrial. Najprv ma čakala Rydyšová (880 m. n. m.) potom Kýčerský grúň (867 m. n. m.).

Konečne som vyšľapal na Vrch nad Lazom (857 m. n. m.) a už som si myslel, že som na vrchole. Nebol som. Čakal ma ešte Vysoký grúň  (905 m. n. m.).

Tu som si konečne urobil dlhší odpočinok, veď po 4 hodinách chôdze by už bolo načase. Zjedol som nejaké tyčinky, zapil vodou a o 20 minút som pokračoval ďalej. K Lupkowskému priesmyku to bolo podľa turistického smerovníka ešte 2 hodiny a 20 minút.

Rozdumovanie na Vysokom grúne

Bol som na Vysokom grúňe a od Lupkowského sedla ma delilo len pár hodín. Žeby som to stihol domov ešte dnes? Zavolal som Janovi, či by bol možný odvoz aj dnes. O pár minút na to sa mi ozval Kristián, že hej, prečo nie. Tak sme sa ako-tak dohodli.

Koruny stromov, Poloniny  Sem-tam sa naskytol výhľad do dolín, Poloniny

Ja som pridal do kroku a hnal som sa lesom až sa mi príroda okolo rozmazávala. Nie, nie od rýchlosti, ale od únavy od únavy.

Hlboký vrch, Beskyd, Košarka, Sedlo pod Szczolbom

Ešte pár kopcov, pár kilometrov a budem v Lupkowskom sedle, čiže nad tunelom. Kopce sa nejako sploštili, stúpania a klesania neboli už také prudké, zato boli tiahle a dlhé.

Sem tam sa mi medzi stromami naskytol výhľad na dediny v podhorí. Pred Hlbokým vrchom (893 m. n. m.) som zazrel Nowy Lupkow, prebehol som cez Beskyd (808 m. n. m.), Košarku (794 m. n. m.) a už som uvažoval, kde sa zložím.

Lesným  chodníčkom v Poloninách  Lúkami - poloninami v Poloninách  Poloninským chodníčkom, Poloniny

Sedlo pod Szczolbom (740 m. n. m.) to istilo. Už som si musel odpočinúť. Zvalil som sa do trávy a vegetil som. Odhadoval som, koľko minút mi ostáva do sedla. Dúfal som, že to budú už len minúty a nie hodiny. Veľmi som sa ani nesekol.

Ščolb

Bol som na Ščolbe (763 m. n. m.) a na šípke časový údajLupkowský priesmyk 0:50 h.“, teda až tak veľmi som sa v Sedle pod Szczolbom nemýlil. Minul som starú modrú značku smer Brincova – Medzilaborce a mal som to pekne našliapnuté k Lupkowskému tunelu

Ešte raz som zavolal Kristiánovi na upresnenie stetávky. Utvrdil ma v tom, že do dvoch hodín je v Palote. A do dvoch hodín to stíham aj ja.

Lupkowský priesmyk

Dorazil som do Lupkowského priesmyku! Podľa turistických smerovníkov by mi mala cesta trvať z Balnice na Vysoký grúň 3 hodiny a 20 minút (Poľské značenie). Z Vysokého grúňa do Lupkowského priesmyku: 2 hodiny 20 minút (Slovenské značenie), teda spolu by to malo byť 5 hodín a 40 minút.

Nowy Lupkow z hrebeňa Polonín  Lieskový tunel, Poloniny

Čas trasy je podľa rôznych trasových portálov okolo 6 hodín. Ja som to dal aj s odpočinkami (cca 40-50 minút) za 7 hodín a 40 minút. Vzhľadom k tomu, že som mal na chrbte váhu nad 15 kg, je to ešte v norme.

Lupkowský tunel

Objavil sa hríbik, vlastne strieška hríbika pri Lupkowskom sedle. Prvé čo ma napadlo: „Tu som už bol!“ Presne na tomto mieste som odbočil z červenej turistickej značky, keď som končil vander z Čertižného do Paloty. V tom článku nájdeš aj podrobnejšie informácie o tunely.

Hraničný kameň s číslom 88, Poloniny  Turistický smerovník v Lupkowskom sedle, Poloniny  Z Lupkowského tunela vedú koľaje, Poloniny

Zišiel som dole k tunelu a namieril som si to rovno k vode. Mal som ešte vodu, no čerstvá voda z prameňa, je o niečom inom. Narýchlo som pojedol, napil.

Umývanie a poľudštenie

V Balnici som si dal sprchu, no dnešná trasa ma trocha aj spotila. Chcel som sa trocha aj umyť, keď už pôjdem medzi ľudí. Nabral som si vodu do fliaš a šiel som k prístrešku pri výhybni.

Skoro vždy nosím zo sebou aj veci, ktoré si odkladám na cestu domov. Tak práve tie som teraz vybral. V rámci možností som sa umyl, aby som nebol až taký spotený. Áno, čakala ma ešte cesta do Paloty, ale to bude len tak, mierne z kopca. Nepredpokladal som, že by som sa mal výraznejšie spotiť.

Opäť v Palote

Zišiel som dole do Paloty, zložil som sa na zastávke. Bol som len tak, v kraťasoch a tričku. Na nohách šľapky, čakal som a vegetil som.

Núdzový stan v Lupkowskom sedle, Poloniny  Portál Lupkowského tunela na slovenskej strane, Poloniny

Po ceste predo mnou sa preháňali cyklisti, najmä tí, ktorí šli dole šli dole. Smerom hore sa preháňali najmä motorky. Už sa trocha ochladilo a aj som vyhladol. Vybral som si mikinu a konzervy, ktoré mi ešte zostali.

Asi o hodinu a pol došiel aj môj odvoz, trvalo to trocha dlhšie, ako som predpokladal, ale nedá sa všetko naplánovať na minútu presne.

Vizitka, telefón, adresa, Balnica, Wojciech JudaA aby som nezabudol kontakt na Balnicu:

Dorota i Wojciech JUDA

Balnica 1

38-543 Komańca - BIESZCZADY

Tel: +48 504 623 180

email: przystanek_balnica1(zav)op.pl

Webová stránka www.balnica.pl

Výškový profil vandru z Novej Sedlice hrebeňom Polonín do Paloty

Štatistika vadnru:

Prejdených: 74,1 km
Stúpania: 3 234 m
Klesania: 3 184  m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého vandru.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár