Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Hrdzavou dolinou, Muránska pla...
Hrdzavou dolinou, Muránska planina

Hrdzavou dolinou Zobudil som sa do pekného rána, bez hmly a dažďa. Vypratal som si svoje ležovisko. Snažil som sa nerobiť veľký hluk, veď b [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Poloniny, výstup na Kremenec
Poloniny, výstup na Kremenec

Poloniny, výstup na Kremenec Ako sa dá za 10 sekúnd vstúpiť na územie troch krajín? Niektorí by to zvládli určite aj rýchlejšie, možno a [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Prehliadka Toronta

Predchádzajúce časti našej cesty po Kanade si môžeš prečítať tu.

Toronto Flags, CanadaNaším cieľom nebol zápas, ale centrum Toronta. Vzhľadom k veľkosti Toronta som predpokladal úchvatné centrum. To je omyl Európana.

Toronto je mladé mesto a centrum pozostáva z pár desiatok mrakodrapov, prístavu a to je všetko. Pričom netvrdím, že sa mi to nepáčilo. Vzhľadom na môj prvý dojem ma Toronto prekvapilo, až príliš. Ale veď čítaj ďalej.

Soviak pod CN Tower, Toronto, Canada  Na parkovisku pred Trillium Suites, Toronto, Canada  Slavo pod CN Tower, Toronto, Canada

História mesta Toronto

Prvé zdokumentované novodobé osídlenie oblasti, kde leží mesto Toronto je z roku 1797. V tomto roku postavili pri ústí do prístavu pevnosť Fort York. Sídlo sa rýchlo rozširovalo. Obyvateľstva pribúdalo, avšak stavba ciest a všeobecne infraštruktúry zaostávala. V tomto období dostalo mesto hanlivé pomenovanie „Muddy York“ - Zablatené mesto.

Erb mesta Toronto, CanadaV roku 1834 sa Fort York včlenilo do okolitých sídiel a dostalo nové pomenovanie Toronto. Prvým starostom sa stal William Lyon Mackenzie.

V priebehu 19. storočia mesto stabilne rástlo a zväčšovalo sa. Po 2. svetovej vojne došlo nárastu prisťahovalcov, čo viedlo k rastu prímestských obcí. Priamo úmerne k svojej veľkosti muselo mesto vynakladať mnoho financií na infraštruktúru. Prímestské vidiecke oblasti nemali dostatok financií z daní, aby ich mohli sami vybudovať.

Na podporu prímestských oblastí Toronta vytvorila regionálna vláda v roku 1954 Metropolitan Toronto (Metropolitné Toronto). Regionálna vláda investovala do výstavby ciest a celkovo do infraštruktúry (diaľnice, voda a pod.), pričom centrálne mesto zaostávalo.

V roku 1998 sa rozpustila regionálna vláda a aj Metropolitné Toronto. Vzniklo mesto Toronto, ktoré vzniklo zlúčením okolitých šiestich obcí (East York, Etobicoke, North York, Scarborough, York a samotné Toronto). V súčastnosti je Toronto najväčším a ekonomicky najsilnejším mestom Kanady.

Zdroj

Na prechádzke v Toronte

Po výdatnom jedle sme sa presunuli k Rogers Centre, kde sa práve mal odohrať zápas medzi Blue Jays a Orioles. Na zápase sme neboli, ale viem, že Blue Jays, teda domáci, vyhrali 7 – 6.

Namierili sme si to k dominante Toronta, ktorá sa nedala prehliadnuť. K veži – CN Tower. Tam sme strávili asi 1,5 hodiny. Ako to tam vyzerá a čo sme tam robili? Prečítaj si to v samostatnom článku.

V útrobách veže CN Tower

Prešli sme pár metrov a znova sa nám naskytla príležitosť urobiť pár nezabudnuteľných fotografií s vežou v pozadí. Na okolitých presklenných priečeliach sa odrážala táto najvyššia stavba Toronta. Zašli sme do Second Cup-u, miestnej kaviarne. Trocha si odpočinúť, vypiť kávu a prebrať ďalší program.

Novis fotografuje Johnnyho, aby bol CN Tower v pozadí, Toronto, Canada  Veža sa zrkadlila v lesklých priečeliach budov, Toronto, Canada  Front Street West, v pozadí The Fairmont Royal York Hotel, Toronto, Canada

Na Front Street West sme si obzerali budovy. Aj my sme si mohli overiť, prečo sa Torontu hovoriloMuddy York“. Medzi budovou železničnej stanice a hotelom The Fairmont Royal York Hotel  bola cesta rozkopaná a miestami plná blata.

The Fairmont Royal York Hotel

Tento hotel stojí na mestských pozemkoch, ktoré boli v roku 1798 poskytnuté Williamovi Dummer Powellovi. Na týchto pozemkoch postavil v roku 1812 zrubový dom.

V roku 1843 kapitán Thomas Dick postavil na mieste zrubového domu štyri murovanédomy. Tieto domy neskôr využívala Knox College a miestna teologická škola.

Priestory domov sa zmenili, už to bol hotel. Hotel menil majiteľov a aj názvy. Volal sa Sword's Hotel, Revere hotel a nakoniec v roku 1862 sa premenoval na Queen's hotel.

Na rohu ulíc York Street a Front Street, čo bolo v tesnom susedstve Queen's hotela, bola zriadená prvá ZOO v Kanade (1881)

Hotel bol niekoľkokrát rozšírený, kým vtedajší majiteľ, Kanadsko-pacifická železničná spoločnosť, budovu v roku 1927 zbúrala, aby na jej mieste postavila väčší a luxusnejší hotel.

Najväčší hotel Britského impéria - The Royal York Hotel postavila spoločnosť Ross, Patterson, Townsend & Fish a slávnostného otvorenia sa dočkala dňa 11. júna 1929.

Bol to veľký hotel. Čo do výšky i do objemu. Mal 28. poschodí a 1048 izieb, 10 výťahov. O veľkosti hotela svedčí aj veľkosť telefónnej ústredne, ktorá mala dĺžku 20 metrov a naraz tam mohlo pracovať až 35 operátorov.

Bol to luxusný hotel. V každej jednej izbe bola vaňa so sprchou a rádio, čo nebolo v tej dobe samozrejmosťou. V koncertnej sále bol nainštalovaný veľký píšťalový organ postavený renomovanou spoločnosťou Casavant Frères.

V Imperial room, nočnom klube hotela vystupovali svetoví hudobníci a speváci (Marlene Dietrich, Tony Bennett, Ray Charles i Tina Turner).

Kongresové centrum tohto hotela hralo dôležitú úlohu v spoločenskom živote Toronta. Hotel dominoval panoráme Toronta skoro pol storočia, kým nebol priestor pred hotelom zastavaný budovami The Telus Tower.

Historické fotografie hotela

Hotel bol aj v čase našej prechádzky v čiastočnej rekonštrukcii. Časť priečelia mal prekrytý bielou plachtou. Vrchné poschodia obložené lešením, pred hotelom čulý stavebný ruch.

Bankomat

Niekedy som si fakt pripadal ako keby mi trčala slama z topánky. Johnny riešil výber financií z bankomatu, aby bolo všetko OK. Vošli sme do haly The Royal Bank, kde bolo plno bankomatov.

Debata na Front Street West-e, Toronto, Canada  The Building Harbour Commision, Toronto, Canada  The Pinnacle Centre, Toronto, Canada

Vyzeralo to tak ako keby sme prvýkrát v živote videli stroj, ktorý dáva peniažky (no, dáva ako dáva…). Pár z nás sa okolo neho zhŕklo a kukali na bankomat ako teľa na nové vráta. Po úspešnom výbere hotovosti sme zase prešli o kus ďalej.

Toronto Harbour Commission

Budova Harbour Commision v roku 1919, Toronto, CanadaPrechádzali sme okolo jednej zo starších budov Toronta. Budovy Správy Torontského prístavu, ktorá bola postavená v roku 1917. Správa prístavu fungovala v tejto budovedo roku 1999.

Lake Ontario and Harbour Commision, Toronto, Canada

Budovu prístavu obmývali vody jazera Ontaria. Harbour Street ešte neexistovala.

O 20 rokov neskôr to však už tak nebolo.

V súčasnej dobe je budova prístavu vzdialená od pobrežia okolo 300 metrov vzdušnou čiarou.

Hovorí sa, že od roku 1953 v tejto budove straší duch správcu Thomasa Catesa. Zubatá ho dostihla práve, keď mal nočnú zmenu. Najčastejšie je ho vídať ako zmýva a vytiera severozápadné schodisko.

My sme ho však za oknami nezazreli, aj keď sme prechádzali práve okolo severozápadnej steny budovy.

The Redpath Waterfront Festival

Neviem, či to Maroš tak plánoval, ale aj tu sme mali na čo sa pozerať. Práve a konal The Redpath Waterfront Festival. Jednoducho to bolo super!

Diki Maroš!

My friend Novis and a woman photographer, Toronto, Canada  T. O. Stratené údolie pri prehliadke Toronta, Canada  The Violoncellist in Toronto, Canada

Všade samé zaujímavosti. Neďaleko v parku si niekto odložil bicykel a pripol si ho o tyč zapustenú do zeme. Ďalší dvaja si ho zas pripli o strom. Z bicyklov ostali len torzá, napriek tomu, že rámy sú stále pripnuté. Asi na ne ich majitelia zabudli.

Na pobreží Ontarijského jazera

Aj my sme zabudli na čas. Vždy sa bolo na čo pozerať. Slavo obdivoval plne naložený sedliacky voz. Ja som sa zadíval na čelistku. Čierne okuliare jej ladili so šatami, ktoré mala na sebe a popritom stíhala ešte aj prekrásne hrať. Neuveriteľné!

Novis sa obdivne zapozeral na fotografku. Na sebe mala krátke riflové nohavice, s mapou v prednom vrecku a okolo krku popruh s ťažkým fotoaparátom.

Plachetnice

Kotvili tu rôzne plachetnice Pride of Baltimore II. Námorník v klasických rifliach a kockovanej košeli bol zašitý v tieni, ktoré vrhalo mohutné lanovie. Až sa divím, že sa v tom námorníci dokážu vyznať.

Photographer near by Pride of Baltymore II, Toronto, Canada  Slavo obdivuje plne naložený voz, Toronto, Canada

Plachetnica Sørlandet bola postavená v lodeniciach mesta Kristiansand (odtiaľ sme sa vracali z Nórska). Sørlandet sa doplavila z Nórska a je jednou z troch najstarších nórskych plachetníc, ktoré ešte stále v prevádzke.

Piráti úradovali aj v Torontskom prístave s loďou Liana's Ransom, ktorá má svoj domovský prístav v Novom Škótsku v Halifaxe

Veľké plachetnice vystriedali menšie motorové lode, kolesové parníky a jachty. Staršie i novšie.

Architektúra pobrežia

Presúvali sme sa bližšie k centru. Architektúra tejto časti mesta bola prísne geometrická. Zaujímavo riešené balkóny dotvárali ráz nejednej budovy. Veľké pravidelné útvary na jednotlivých budovách čneli až k nebesám. Aspoň sa to tak zdalo.

V presklenných priečeliach sa odrážali oblaky, ktoré boli vysoko nad našimi hlavami. Na vodnej hladine sa zas zrkadlili trupy jácht a lodí, ktoré tu kotvili.

Parníky, jachty a jachtičky

V malej umelej zátoke medzi Harbour Square a Waterfont Trail kotvili staršie, ale luxusne vyzerajúce jachty. Ruch v zátoke bol značný. Vodné taxíky plávali hore-dole, pasažierov bolo dosť. Len čo jedni vystúpili, druhí už aj nastupovali.

Obchod s vínom prilákal aj niektorých z nás, Toronto, Canada  Ruch v zátoke, lode, jachty, vodné taxíky, Toronto, Canada

Na väčších výletných lodiach ako Mariposa Belle, Oriole či Snowboat sa plavilo výrazne viac cestujúcich. Užívali si pekné slnečné piatkové popoludnie, na palube jednej z lodí, ktoré sa plavili po Ontarijskom jazere.

Kým som si obzeral kotviace jachty, zblúdilé duše našli obchod. Rovno s alkoholom. Už stáli a obzerali si police plné vínnych fliaš. No, aspoň budeme vedieť, kde sa dá nakúpiť alkohol. To sa určite zíde, keď prídeme nabudúce do Toronta.

Výletná loď Mariposa pláva na hladine Ontarijského jazera, Toronto, Canada  Police station, Toronto, Canada

Kotvila tu aj loď Captain Matthew Flinders, kde sa organizoval kongres na podporu miestnych zubárov. Novisovi sme zbytočne vysvetľovali, že aj keď je tu, neznamená to, že je miestny a môže na kongres. Nepustili sme ho tam, zase by sa tam zakecal.

Zábava v parku

Pomaly sme sa prechádzli po pobreží. Všade samé vystúpenia a produkcie. Mňa najviac zaujal pouličný artista, ktorý žongloval. Žongloval so všetkým možným aj nemožným. S loptami, palicami i horiacimi palicami.

Limuzína v uliciach Toronta, Canada  By Li's, Toronto Canada

V prístave neďaleko policajných dokov bola zakotvená plachetnica Kajama. V diaľke pred nami sa týčilo ešte mnoho sťažňov plachetníc. Opúšťali sme pobrežie.

T. O. Stratené údolie v Toronte

Neďaleko Harbour Front centra vytiahli aj vlajku s nápisom „T. O. Stratené údolie“. Potešilo!. Museli sme si urobiť fotku, najmä, ak v pozadí stála veža CN Toweru.

Znova sme prešli cez rozkopanú ulicu a už som videl halu Rogers centra a veľkú bielu limuzínu. Znova mi zopakovali svoju historku z Niagara Falls, týkajúcu sa limuzíny a autobusu.

Rozvalený u Maroša doma, Toronto, Canada  U Maroša, Toronto, Canada

Dorazili sme k autu na parkovisko. Ešte sme sa zastavili u Li'sa, kde sme nakúpili večeru. Normálna čínska reštaurácia, ako u nás.

Večer u Maroša

Maroš v slušivej zástere, Toronto, CanadaNavečerali sme sa u Maroša. Zajtra nám letelo lietadlo. Kukli sme na čas odletu, či sa náhodou niečo nezmenilo. Do frasa! Zmenili nám čas odletu!

Soviak začal na internete horúčkovito prehľadávať odlety z Ríma do Bratislavy. Musel byť v určitú hodinu v Blave. Vďaka posunutému času odletu to už nestíhal.

Po večeri sme sa rozvalili u Maroša ako doma. Kochali sme sa Marošovými maľbami, ktoré mal rozvešané na stenách.

Vytiahol odniekiaľ čiernu okorenenú fľašu rumu od kapitána Morgena. Lahoda. Po ostrej večeri naozaj dobre padlo pár pohárikov. Aspoň alkohol rozpustil zvyšný kapsaicín, ktorý mi ešte ostal v ústach. Nezdá sa chlapec!

Toto je naša posledná noc, ktorú sme mali stráviť v Kanade. Hovorí sa: Noc má svoju moc!

Či to bola pravda aj v tomto prípade? Či Soviak stíhal načas do Blavy?

To ti teraz neprezradím! Až v pokračovaní príbehu o našom putovaní okolo Hurónskeho jazera.

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Pokračovanie

Pridať komentár